Min helg i Thailand

Heeej

Hoppas ni alla har haft en fin helg!
Nu kikar vi på min.
Igår så var det en sådan där lördag spn kändes så mycket extra avkopplande. 
Vi åkte till stranden för en tidig lunch, vi slappade och fixade lite. 
Jag åkte ner till apoteket på Long beach  för att köpa nya solglasögon. 
Där hittar jag alltid något!
Blev dessa. 

(null)

Nya solglasögon berodde nämligen på att jag skulle på tjejkväll. 
Wiiiii det kräver verkligen nya solglasögon, visst 😊
Jag och Caroline skulle äntligen ses för en kväll bara vi. 
Jag preppade här hemma med att packa ihop det som jag köpt i Sverige till henne (då hon och familjen var kvar här på ön i sommar).

(null)

Sedan fixade jag mig och tog en iskall Leo och några nötter i min ensamhet. 
Alltså bästa stunden!
När man vet att man ska iväg och allt ligger framför en…

(null)

Precis så kom skyfallet. 
Det verkligen öste ner. 

(null)

Vi messade lite och bestämde att vår ursprungsplan- att hänga på ett supermysigt strandhak kanske inte passar…
Vi får ta något inomhus istället.
Mr Choo kom i alla fall som planerat och så åkte vi för att hämta Caroline.

(null)

(null)

Det fick bli drinkar på Lazy Lodge för då kunde vi sitta under tak. 
Regnet öste i timmar men vi hade så otroligt härligt ändå. 

(null)

(null)

Det blev en liten paus med regn vid solnedgången och vi rusade ner mot stranden ☺️

(null)

Sedan blev det middag på en gammal favorit Colibri och sedan försvann resten av kvällen/natten i massa tjatter/skratt/flams ❤️

(null)

Idag så vaknade jag tidigt. 
Myste runt här hemma och lunch fick även det bli på en gammal favorit the time. 
Sjukt stark mat! Jag älskart!
Snacka om att svettas ut gårdagens förlusteri 😜

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

Tog oss sedan en tur. 
Älskar att susa fram på vägarna. 
Så mycket att se. 


(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

Åkte så spontant förbi våra vänner Joe och Peace för att se om de var hemma och jajamensan. 
Blev en mycket trevlig stund.
Restaurangen är ju stängd men de fixade lite välkommen-hem-dryck ❤️

(null)

(null)

Så kul att ses igen!
Väl hemma slappade vi och när skymningen kom så åkte vi ner till vår pir för att bara insupa allt.
Så kul att se all ruljans.
Picknick, fotboll, hundägare och annat löst folk!

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

(null)

Nu kurrade magarna ordentligt så blev pizza på en favorit.
Loro Loco.

(null)

MUMS!

Väl hemma så sken månen något helt otroligt. Så nu vet vi om sömnen lyser med sin frånvaro 😉

(null)

En superfin helg. 
Har ni haft det bra?
Berätta gärna 🙏🏻
Och glöm inte att trycka på ❤️

Ha en fin vecka! 
#1 - - Thessresaa :

Vilken härlig helg!! Så mkt Stina! Att susa fram på vägarna där är verkligen helt outstanding. Ja nu en fin vecka! Puss o kram

Svar: Ja verkligen en Stinahelg extra allt ☺️🩷
allenheim.blogg.se

#2 - - Susanne:

Hej,

Vilken härlig helg du har haft. Många fina bilder på all god mat. Jag älskar också stark mat. Kanske för jag i stort sätt är uppfödd på det. Vi var i Ungern varje sommar och hälsade på farmor och övrig släkt och där är det mycket stark mat. Jag blev överlycklig när jag hittade paprika på Lidl från Ungern och den visade sig vara stark, så imorgon ska jag åka dit och se om de har kvar den goda paprikan, ha ha.
Den här helgen har jag mest sysslat med trädgårdarbete. Vi hade städdag på koloniområdet igår förmiddag med fika efteråt. Sedan var det dags att gå hem att och ta tag i gräsklippningen på tomten. Otroligt vad det växer trots att vi är i slutet på augusti. Maken åkte till Bella Thai i Stigslund och hämtade thaimat som vi sedan åt på altanen.
Idag fick vi främmande på eftermiddagen så då blev det kaffe med hemgjord hallonpaj och vaniljsås. Så då blev det lite uppehåll i trädgårdsarbetet. Jag tycker det är så roligt när folk kommer och hälsar på så där spontant. Innan vi åkte hem så hann vi med en promenad ute i Bönan. Tror säkert du varit ute där när du hälsat på din bror i Stigslund.
Ha det fortsatt gott!

Svar: Bönan är sååå fint! Där har jag varit många gånger. Vi brukade fika där också på cafét som ligger där.
Vad spännande med Ungern. Så god mat där! Ska verkligen passa på att äta mycket stark mat nu för det är svårt att hitta det där extra stinget i Sverige. Ha en fin vecka och lycka till på Lidl 😍
allenheim.blogg.se

#3 - - Johanna :

Som jag längtar efter riktig Thaimat , svårt att hitta här hemma tycker vi . I helgen har vi varit på besök hos släkten i Linköping ett besök på titanicutställningen där och grillat och annat gott på kvällen 😍 ikväll sitter vi hemma och kollar på titanic för typ tionden gången ( iaf för min del ) .

Svar: Håller med är faktiskt omöjligt att få den som den smakar i Thailand. Åh vad mysigt det låter 😍
allenheim.blogg.se

Till top